صفحه اصلی

ايميل ما

آرشيو مطالب

طراح قالب

 
  به وبلاگ سیمرغ خوش آمديد!

منوی اصلی
لينکهاي سريع

آرشیو ماهانه
شهریور ۸٩
خرداد ۸٩
اردیبهشت ۸٩
آبان ۸۸
اسفند ۸٧
دی ۸٧
آذر ۸٧
آبان ۸٧
تیر ۸٧
خرداد ۸٧
فروردین ۸٧
اسفند ۸٦
بهمن ۸٦
آذر ۸٦
آبان ۸٦
تیر ۸٦
خرداد ۸٦
اردیبهشت ۸٦
فروردین ۸٦

لينک دوستان

لوگوی دوستان



توضیحات


آمار بازدید

» تعداد بازديدها:
» کاربر: Admin




تبلیغات





 

مسافري از تهران

لندن

  

مسافري كه از تهران به سمت لندن حركت مي كند از همان لحظه سوار شدن به هواپيما چيزهاي تازه اي مي بيند و جهان ديگري را تجربه مي كند. بسياري از اين تجربيات ممكن است به مرور زمان تازگي خود را از دست بدهند و در هياهوي روزمرگي گم شوند و مسافر تهراني به آن عادت كند. گاه ممكن است رو در رو شدن با دنياي تازه و تجربه شخصي در اين محيط با تصويري كه ديگران داده اند، متفاوت باشد و گاه البته همخوان. مهم اين است كه مسافر تازه وارد هر لحظه نمايشي مي بيند كه برايش تازگي دارد و با آنچه تاكنون ديده، متفاوت است. اين تجربيات تركيبي است از يافته هاي شخصي و آنچه ديگران تصوير كرده اند. اين تجربيات ممكن است تمام واقعيت نباشد اما اينها تصاويري است گذرا از اولين تجربه هاي شخصي در محيطي سراسر متفاوت با تهران. اين مجموعه تجربه ها اشاره هايي است گذرا به شباهت ها و تفاوت هاي تهران و لندن.

سرگردان در دنياي ناشناخته

آدم در اولين حضورش در لندن شرق و غرب را گم مي كند و مدتي زماني طول مي كشد تا عقربه هاي زمانسنج و مكان سنجش راه بيفتد و ببيند كجا ايستاده است. چنين مشكلي در تهران وجود ندارد و هر مسافر داخلي و خارجي به سادگي مي تواند موقعيت جغرافيايي خود را تشخيص دهد و مسيرش را با كوه هاي البرز كه در شمال شهر تهران قرار دارد تنظيم كند.

 آدم در اولين حضورش در لندن شرق و غرب را گم مي كند و مدتي طول مي كشد تا عقربه هاي زمانسنج و مكان سنجش راه بيفتد و ببيند كجا ايستاده است.
 

هرچه سردرگمي ناشي از فرود ناگهاني و غير منتظره در اين دنياي غريبه زياد است، در عوض شهر پر است از انواع نقشه هايي كه به كمكت مي آيند تا از نگراني بيرون بيايي و آرام بگيري. از نقشه هاي كاغذي در شكل هاي مختلف گرفته تا آنهايي كه در ايستگاه هاي مترو و داخل اتوبوس براي راهنمايي نصب شده اند. دنياي لندني ها به طرز باور نكردني با نقشه عجيين شده است و توريست هاي خارجي به خصوص در مركز شهر نقشه به دست مقصد خود را دنبال مي كنند.

اما تهران بدون آن كوه هايي كه اين روزها بيشتر وقت ها در ميان دود و غبار گم مي شود، نقشه راهنمايي به درد بخوري ندارد. نقشه اي كه بشود در دست بگيري و پيش از حركت مقصد را پيدا كني و بعد قدم در راه بگذاري. در شهري مثل تهران كه ترافيك تمامي ندارد مي توان البته پياده هم طي مسير كرد و در راه البته از فيض انواع آلاينده ها بهره مند شد.

اتوبوس هاي قرمز كه يكي از نمادهاي لندن به شمار مي آيند شباهتي به اتوبوس هاي وطني پر از مسافر خودمان ندارند. معمولا جا براي نشستن هست، اگر هم نباشد زحمتي براي مسافر ايجاد نمي كند در حالي كه اتوبوس هاي شهري تهران شببه كنسرو است كه در آن گاهي سري و دستي تكان مي خورد كه يعني نقاشي نيستند و آدمياني زنده سوار بر اتوبوس به سركار مي روند يا بر مي گردند.

گردشگران از مليت هاي مختلف نقشه به دست در گوشه و كنار لندن ديده مي شوند
گردشگران از مليت هاي مختلف نقشه به دست در گوشه و كنار لندن ديده مي شوند

متروي تهران خيلي شيك تر از متروي لندن است اما در كارايي؛ اين كجا و آن كجا. در شهر لندن جايي نيست كه نشود با مترو به آنجا رفت. شهر را شبكه اي از مترو پوشش داده است. به خيالم اگر ساعتي مترو از كار بيفتد زندگي و حركت در لندن متوقف مي شود اما متروي تهران جز همان دو سه مسير اصلي، نقش چندان تاثير گذاري در حمل و نقل عمومي ندارد.

به جايش، نرخ اتوبوس و مترو در مقايسه با ايران خيلي زياد است. كرايه تاكسي كه هيچ، اصلا حرفش را هم نمي شود زد. لندني ها كمتر از تاكسي استفاده مي كنند البته اين به اين معني نيست كه تاكسي ها مشتري ندارند، نه. قيمت بليت مترو و اتوبوس در لندن تقريبا با كرايه تاكسي هاي دربستي و بين راهي تهران برابر است اما هزينه تاكسي در مسيري ده پانزده كيلومتري گاه به چهل تا پنجاه پوند مي رسد چيزي بين ۷۰ تا ۸۰ هزارتومان ما.

مي بينيد كه تهران به اين بدي ها هم نيست كه خيلي ها تصور مي كنند. شهري است در مقايسه با خيلي از پايتخت هاي جهان، ارزان، البته براي خارجيان و آنها كه درآمدشان به دلار، يورو و پوند است.

سیمرغ

کلمات کلیدی :

نوشته شده توسط دایی علی در شنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸٦ و ساعت ۱٢:٥٩ ‎ب.ظ

نظرات ()

مطالب پیشین

اگر فرزند دختر می‌خواهید ، این خوراکی ها را میل کنید
10 شهر فراموش‌شده تاریخ
دایی
روش هایی برای کتابخوان کردن کودکان
مردان بیشتر از زنان دروغ میگویند
اسم شما چه رنگی است؟
خطر خوردن عسل برای کودکان زیر 4 سال
فوائد داشتن دماغ بزرگ!
تأثیر گذارترین فرد در تاریخ بشریت
وطن

درباره



 
درباره :
پروفایل مدیر : دایی علی

لوگوی ما
سيمرغ


نویسندگان همکار

دایی علی


جستجو

     

صفحات وبلاگ 

عکس خصوصی گلاب آدینه



صفحه اصلي |  پست الکترونيک |  اضافه به علاقه مندي ها | ذخيره صفحه | طراح قالب

 

Powered By persianblog.ir Copyright © 2009 by simorgh19

Design By : wWw.Theme-Designer.Com